Hırdavatalalım, bir Gülersan kuruluşudur.

Kaynak Makinesi Nedir?

Kaynak Makinesi Nedir?

Kaynak Makinesi Nedir?

Kaynak Makinesi Nedir ?

Kaynak makinesi, kaynağın yapılabilmesi için gerekli mekanik ve elektronik teçhizata sahip bir makine tipidir. Günümüzde, şarjlı olan kaynak makinesi tipleri bile çıkmıştır. Bu makineleri anlayabilmek için elektrik hakkında belli düzeyde bir bilgimizin olması gerekmektedir.

Başta belirtmemiz gerekir ki; elektrik akımı bir elektron hareketidir. Elektronlar uygun ortamlar sağlandığı takdirde, çok oldukları yönden az oldukları ya da hiç olmadıkları yöne doğru ilerler. Bu genel bir elektrik kuralıdır ve elektronlar ( – ) kutup olarak adlandırılan katottan ( + ) kutup olarak adlandırılan anoda doğru hareket ederler. Elektronların bu hareketine" Elektrik Akımı " denir. Ayrıca + ve – kutup arasında elektronları harekete geçiren bir elektron fazlalığı vardır. Buna da" Gerilim "adı verilir.

Elektrik akımı tek başına elektrik ark kaynağı yapılması için yeterli değildir. Çünkü günlük yaşantımızda ve endüstride başka amaçlar için kullandığımız elektrik enerjisi, elektrik ark kaynağında aşağıda sıralanan olumsuzluklara yol açar.

Şebeke gerilimi olan 220 ya da 380 Volt, kaynak işlemi için çok yüksektir.

Bu gerilimin direkt olarak kaynak işleminde kullanılması, öldürücü etkisi nedeniyle tehlikelidir.

Bu gerilim ile kaynak arkı oluşturulduğu takdirde, elektrot ucundan iş parçasına elektron geçişleri esnasında patlamalar ve etrafa metal sıçramaları tehlikeli bir biçimde artar.

Tüm bunların nedeni; elektrik şebekesinden geçen elektrik enerjisinin gerilimin yüksek, şiddetinin düşük olmasıdır. Oysa elektrik ark kaynağı yapılabilmesi için gerilimin düşük ( 25 – 55 Volt ), şiddetinin yüksek ( 10 – 600 Amper ) olması istenir. Bu nedenden ötürü, elektrik akımının kaynak makinesi adı verilen gerilim üreteçleri tarafından, uygun bi elektrik arkı oluşacak şekle dönüştürülmesi gereği vardır.
 

İnverter Kaynak Makinesi

Jeneratörlerindeki gibi doğru akım ile kaynak mümkündür. İnverter kaynak makinesi dendiğinde aklımıza hem DC yani Doğru Akım, hem de Taşınabilen kaynak makineleri gelmelidir.

DC ile çalışıldığında, düşük akım şiddetlerinde kararlı bir ark rahatlıkla oluşturulabilir ve düşük akımla çalışılabildiği için, ince çaplı elektrotlar ile küçük kesitli parçaların kaynağı yapılabilir. Kısa ark boylarında çalışılabilir ve sıçramalar daha az olur.

Ufak makineler olduğu için, çalışılması zor yerlere rahatlıkla girilebilir. Ayrıca DC ve düşük akımla da çalışılabildiği için tavan ve zor pozisyonların kaynağında başarılıdır.

Bazı kaynak makinalarında hem Alternatif Akım hem de Doğru Akım ( AC / DC ) kullanılabilir. Bu tip kaynak makinesi nde istenildiği zaman Alternatif akım, istenirse de doğru akım seçilebilir.

Yazımızın başında da bahsettiğimiz üzere, Hem Alternatif Akımın (AC) hem de Doğru Akımın (DC) kendine göre avantajlar ve dezavantajları vardır. Burada önemli olan, kullanım yerine uygun akım tipi, elektrot, gerilim, akım, gaz kullanılmasıdır.

Tavsiye edilen ürünleri incelemek için tıklayınız.