Hırdavatalalım, bir Gülersan kuruluşudur.

Zımpara Makinesi ve Çeşitleri

Zımpara Makinesi ve Çeşitleri

Zımpara Makinesi ve Çeşitleri

Zımpara Makinesi Nedir ?

Zımpara, ahşap ve otomotiv sektöründe uygulandığı yüzeylerin daha yumuşak ve pürüzsüz olması için kullanılan elektrikli bir alettir. Zımpara makinesinin üzerine yerleştirilen zımpara kağıdı aslında bütün zımpara işini yapar. Ahşap zımparalama işlerinde kullanılan aletler elektrikle çalışırken, otomotivde kullanılan zımparalar sıkıştırılmış hava gücü ile çalışırlar.

Zımpara Makinesi Çeşitleri farklı birçok çeşit zımpara makinesi mevcuttur. En son geliştirilmiş dışa bükey daire zımpara makinelerinin yanında, içe bükey olan ve değişik özellikleri olan makineler da geliştirilmiştir. Bant zımpara makinesi, kalibre zımpara makinesi, disk zımpara makinesi, polisaj zımpara makinesi, fırça zımpara makinesi, titreşimli zımpara makinesi gibi farklı fonksiyonları olan zımpara makine çeşitlerindendir.

Makineler ne kadar iyi ve gelişmiş olsalar da el ile yapılan zımparalar daha çok tercih edilir. Bu yüzden küçük zımparalama işlemleri için büyük cihazlara ihtiyaç duyulmaz. Zımpara makinesi malzemelerinden olan zımpara kağıtları; türü, büyüklüğü ve yapışma tarzına göre farklı çeşitlerde bulunabilirler. Kuru zımparalama yapmak için alüminyum oksit tanelerden oluşan zımpara kağıtları kullanılırken sulu zımparalama işlemi için silisyum karbür zımpara kağıtları kullanılır.

Zımpara Makinesini Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Zımpara makinesi kullanırken dikkat etmeniz gerekenler:açılı ve rotasyonlu makinelerde fren bulunması, zımpara kâğıdı yapıştırırken sprey ve yapıştırıcıların kullanılmaması, kolay temizlenebilir olması ve bakımının kolay olması gibi etkenlerdir. Hiç işlem yapılmamış yüzeyleri zımparalamak için alet tahta ve ya metal boyunda hareket ettirilmeli, diğer yüzeyler için oval hareketler ile zımparalama yapılmalıdır. Aynı zımpara filtreleri ile farklı malzemeler zımparalanmamalıdır.

Farklı işlemler için farklı zımpara kum kalınlıkları kullanmak daha iyidir.
Mesela;
Boyaların kazınması ve hiç işlem yapılmamış zeminler için kaba kum kalınlığı kullanılmalıdır.
Tahtanın parlatılması, eski boyalı yüzeylerin yenilenmesi ve işlem uygulanmamış tahtalar için ince kum kalınlığı tercih edilmelidir.
Kaba ve daha basit tahtalar zımparalanırken ise ince kum kalınlığı önerilmektedir.

Tavsiye edilen ürünleri incelemek için tıklayınız.